Köpeklerde Doğum

Köpeklerde Doğum

Dişinin huzursuzluğu, iştah kaybı, vücut ısısının 37 derece santigrat dereceye düşmesi ve göğüslerinden sarımsı bir sıvının sızması doğum anının yaklaştığını gösteren belirtilerdir. Gebe köpek genellikle çevrede ne bulursa kullanarak kendisine bir çeşit yatak hazırlar. Ona yavrularını içine koyabileceği bir sepet ya da bir kutu sağlayarak yardımcı olunabilir. Ancak en doğrusu köpeğin kendi istediği gibi bir yatak hazırlamasına izin vermektir. Önemli olan, yerlerin kirlenmesini önlemek için hayvanın doğum yapacağı yere uygun bir anda gazete kağıtları ve temiz havlular sermektir. Doğum anı yaklaştığında köpeğin yakınında olmakta yarar vardır.

 

Doğum anında köpek sancıların etkisiyle inler. Kasılmalar güçlenirken köpek bir yanına yatar ve vücudunu büker. Sonunda fetüsü dışarı bırakır. Normal doğumlarda (genellikle doğumlar normal olur) köpek yavruların içinde olduğu zarı kendi çabasıyla soyar, göbek bağını keser, yavruların burun deliklerindeki sümüğü temizler ve hem temizlemek hem de canlandırmak için onları diliyle yalar. Eğer bütün bunları kısa süre içinde yapmazsa, keseyi açmak, yavruların ağızlarını ve burunlarını temizlemek ve nefes almalarını sağlamak size düşer. Anne köpekler yavru zarlarını yerler, Buna engel olunmamalıdır. Çünkü buna ihtiyaçları vardır.

 

Yetişkin köpeklerin ağırlığı oldukça farklıdır (bir oyuncak Poodle'ın ağırlığı 1.5 kg, bir Great Dane'inki ise 70 kg. kadardır); değişik cinslerin yeni doğmuş yavrularının ağırlıklarındaki farklılıklar önemsizdir.

 

Yavrular birkaç dakika ile bir saat arasında değişen düzensiz aralıklarla gelirler. Acemi bir köpek bakıcısı gecikme nedeniyle endişeye kapılabilir. Köpeğin doğurma çabalarının boşa çıktığı açıkça anlaşılmadığı sürece telaşa gerek yoktur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında veterinere başvurulmalıdır. Bu durum özellikle küçük gövdeli köpek cinslerinde son derece ender görülür. 

Doğum süresi sekiz saat, hatta daha da fazla sürebilir. Doğumdan sonra dişi köpeğin karnını doyurması normaldir.

 

UYARI: Yeni doğmuş yavruya kesinlikle dokunmayın, kokunuzun yavruya geçmesi anne köpeğin yavrusunu dışlamasına neden olabilir ve bu dışlama yüzünden anne, yavruyu öldürebilir.

Hayat paylaştıkça güzel!