Tuvalet Disiplini

Tuvalet Disiplini

Öncelikle evde kullanılan çamaşır suyu ve amonyaklı tem malzemelerinin idrar kokusunu çağrıştırdığını düşünerek bir süre bu malzemelerin kullanımına ara vermek gerekebilir.idrar yolu kaslarının tam olarak çalışması ortalama 6 ayı bulur.yani sık olmasa bile bu periyotta arada bir tuvaletini kaçırabilir.

2 klasik yöntemden birini pozisyonunuza göre tercih ediniz.

 

1.Yöntem:

120*120 lik bir kutu hazırlatın. Kutunun içini kalın gazetelerle kaplayın.kutunun bir köşesine yemek kabını,bir köşesine su kabını, diğer köşesine ise köpeğinizin yatağını koyunuz. Kalan son köşe tuvalet  içindir.unutmayın ki köpekler yemek yediği ve uyudukları yerde tuvaletlerini yapmazlar.Tuvalet köşesi dışındaki köşelerdeki gazeteleri yavaş yavaş uzaklaştırırsanız belirli bir zaman dilimi sonunda sadece tuvalet köşesinde gazete kalır.Yani köpeğiniz tuvalet yapılması gereken yerin gazeteden ibaret olduğunu düşünür.

 

2. Yöntem:

Bulunduğu odanın her köşesini gazete ile kaplayın.Belirli bir zaman dilimi sonunda,köpeğiniz sabit köşelerdeki gazeteye tuvaletini yapmaya başlar.Pislenmeyen gazeteleri tek tek toplayın taki sabit bir gazete kalana kadar

En önemli noktalardan biriside tuvalet disiplini sırasında köpeğinizin çok fazla üstüne gitmeyin.Baskı altında ki köpeklerin temel özelliği tuvalet yapmanın yanlış olduğu düşüncesi ile dışkı yeme problemleridir.

2. karma sonrası köpeğinizin  tuvalet ihtiyacını gidermek adına yemekten yarım saat kadar sonra küçük yürüyüşlere çıkarabilirsiniz.Diğer köpeklerin gezdiği yerlerde gezmek ve koklanan yabancı bir köpeğin dışkısı dışarıda tuvalet yapma ihtiyacını doğuracaktır. Daha sonrada uygun şekilde ödüllendirmek uygundur.

Hayat paylaştıkça güzel!