Köpeklerde Secere

Köpeklerde Secere

Soyağacı, hayvanın hangi soydan geldiğini gösteren şemayı belirtmek için kullanılan bir terimdir. İster at, ister köpek olsun safkan bir hayvanın ana ve baba tarafından bütün atalarının tam listesini göstermek için kullanılır. Bu terim günümüzde botanik alanında da aynı anlamda kullanılmaktadır. Fakat Türkiye'de size gösterilen secerenin gerçekten size gösterilen köpeğe ait olup olmadığı ispat edecek herhangi bir yöntem yoktur. Bu tamamen güven ilişkisine dayanmaktadır. Bu sebepten dolayı secereli bir köpek aldığınızda aldığınız kişi/yerle bir ömür boyu güven ilişkisinde ilk adımları atılmış olur.

Demek ki soyağacı köpeği tanımaya yarar. Köpek yetiştiricisi soyağacını kullanarak köpeğin hangi soydan geldiğini anlar ve köpek sahibi de bu sayede köpeğinin safkan olduğuna dair bir garanti elde etmiş olur.

Köpek kulüplerine kayıtlı olan bütün köpekler kendilerini yetiştiren kişinin ismiyle, (soyadı gibi) tek bir isimle tanınırlar.

İsim köpeğin kişiliğinin bir parçası haline gelir. Bu nedenle köpek yavrusu ismiyle çağrıldığında hemen itaat edecek şekilde eğitmek gerekir. Köpek biraz daha olgunlaşana kadar bu ağrıya duraksamadan karşılık vermelidir. Safkan köpekler kendilerini yetiştiren kişilerden çok karmaşık isimlerle gelebilirler. Buna rağmen evde daha kolay anlaşılabilir bir yada iki heceli özel isimlerle çağırılmalıdırlar.

Köpek yavrusunun kendisine ait bir ismi olduğunu öğrenmesi ve bu ismi işittiği zaman dikkat kesilmesi gerekir. Eğitime köpek yavrusunun ismi ile keyifli küçük olaylar arasında bağlantı kurarak başlanmalıdır. Bu durumda köpek ismiyle çağrıldığında güzel bir yiyecek, oyun yada yürüyüş gibi şeyleri hatırlayacaktır, öte yandan, cezalandırılacağı zaman köpeği asla ismiyle çağırmamak gerekir.

Hayat paylaştıkça güzel!