Yıkama ve Tüy Bakımı

Yıkama ve Tüy Bakımı

Karma aşısı sonrası köpeğinizi düzenli olarak yıkayabilirsiniz.20 günlük periyotlar buna uygundur.Isı derecesi çok sıcak ve çok soğuk olmayan bir derecede yıkama yapmalısın.Kulaklarına dış kısımları vazelinlenmiş pamuk tıkayabilirsiniz bu şekilde kulakyoluna su kaçmasına engel olursunuz.

 

Köpeğinizi boynunuza kadar ıslatınız.Bir kapta sulandırdığınız köpekşampuanını masaj yaparak tüm köpeğin bedenine yayın daha sonra durulayarak işleminizi tekrarlayın en son kafayı yıkayın.

 

Tüylerin alt tabakasında bulunan özel yağ dokusu vücut savunma sistemini sağlar.Bu dokunun muhafazası için lütfen köpeğinizi köpekşampuanından  başka ürün kullanmayın.Ve lütfen çok sık yıkama yapmayın.

 

Köpek şampuanları köpürmez lütfen tüketiminizi bunu unutmadan ve sadece bir fındık yada ceviz tanesi büyüklüğünde olmasına dikkat ederek ayarlayın.

 

Deri problemleri yaşamamak için düzenli yıkayın.Sık yıkamanın da vücut direncini düşürüp,tüy ve deri problemleri yarattığını da unutmayın.

 

Köpeğinizi  düzenli olarak fırçalayın.Mevsim dönüşlerinde tüy  dökümü yaşamamak için sarımsaklı tabletler kullanın.Özel bir tüy yapısına sahip köpekler için veterinerinizden özel mama isteyin.

 

 

Tırnak kesimi

 

Her şeyin doğalı güzel, tırnağın da doğal olarak törpülenmesi doğru olan.

Düzenli olan yürüyüşerde tırnak kesimine gerek duymayacaksınız. Unutmayınki evde bakılan köpeklerde canlı doku ileriye doğru uzayacak ve kısa kesimli bir tırnak bile seneler içinde normale göre daha uzun bir görüntü alacaktır.Ayak oprtapedisinin bozulmaması için tavsiye düzenli yürüyüşlerdir.

Hayat paylaştıkça güzel!